Translate

wtorek, 25 czerwca 2013


                            Pałac Wojanów

 
Pierwsza wzmianka o majątku w Wojanowie pojawiła się już w 1281 r. Dobra lenne należały wówczas do Eberharda von Schildau, którego nazwisko, zgodnie z ówczesną tradycją, wiązano z nazwą dóbr rycerskich. Często łączono pierwszych rycerzy Wojanowa ze znanym śląskim rodem von Zedlitz, ale dopiero od połowy XIV w. związki te są jednoznacznie udokumentowane. Wojanów należał do rodu von Zedlitz aż do 1727 roku z krótką przerwą na początku XVI w., gdy właścicielem został Anton I Schaff-Gotsch, z innego znakomitego  rodu śląskiego. Renesansowy dwór w  Wojanowie wzniósł Nikolas von Zedlitz und Nimmersatt w 1607 r. Niestety, po kilkunastu latach, w czasie wojny trzydziestoletniej, nowa siedziba  rodu została spalona przez wojska szwedzkie. Odbudowanej w 1667 r. przez Christopha von Zedlitz rezydencji nadano nowy, barokowy wystrój.


środa, 12 czerwca 2013

                            Pałac Łomnica

Pałac - barokowy pochodzący z XVII wieku wraz z budynkiem mieszkalnym, tzw. Domem Wdowy usytuowany w północnej części miejscowości, przy rozdzieleniu dróg do Kowar i Wojanowa, około pięć kilometrów od Jeleniej Góry. Największych zmian w wyglądzie obiektu dokonano w latach 1838-1844.
Zmiany dokonano w zakresie układu pomieszczeń, wzniesiono reprezentacyjną klatkę, wzniesiono nowa kondygnacje, powiększono otwory okienne. Po wojnie do 1977 r. w pałacu znajdowała się szkoła. Opuszczony od końca lat 70. XX w. uległ dewastacji. W 1992 r. pałac zakupiła spółka polsko-niemiecka, po czym rozpoczęto prace remontowe.



wtorek, 11 czerwca 2013

                           Gross- Rosen 

Gross-Rosen to niemiecki obóz koncentracyjny, istniejący w latach 1940-1945, nieopodal wsi Rogoźnica koło Strzegomia w województwie dolnośląskim. Obóz Gross-Rosen powstał w sierpniu 1940 roku jako filia KL Sachsenhausen, której więźniowie przeznaczeni byli do pracy w miejscowym kamieniołomie granitu. Pierwszy transport przybył tam 2 sierpnia 1940 roku.

W Muzeum Gross-Rosen można zobaczyć tereny poobozowe, a także kamieniołom – miejsce pracy więźniów. Zachowały się m.in. brama obozowa wraz z dwiema przyległymi wartowniami, fundamenty bloków i krematorium, piec krematorium polowego i ściana śmierci – miejsce masowych egzekucji więźniów. 

                                                            piec krematorium polowego

kamieniołom - piękne miejsce ale kryje w sobie ból i cierpienie..