Translate

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

                                         Góry Sowie




Rozciągające się między Górami Wałbrzyskimi a bardzkimi pasmo Gór Sowich należy do najbardziej atrakcyjnych miejsc w Sudetach. Ich płaskie i odkryte wierzchołki zapewniają wspaniałe widoki na sąsiednie masywy oraz Kotlinę Dzierżeniowską. Dzięki zagadkowym , podziemnym budowlom z okresu II wojny światowej należy do najbardziej tajemniczych miejsc w Sudetach.




Góry te są sławne za sprawą podziemnego kompleksu " Riese" ( Olbrzym). 
Jego przeznaczenie nie zostało do końca wyjaśnione: być może przygotowywano tu
główną kwaterę, ostatni schron Hitlera, być może tajną fabrykę broni.
Drążone przez więźniów obozów koncentracyjnych w masywie góry Włodarz tunele
miały prowadzić do położonego na północ od Wałbrzycha zamku Książ.
Przypuszcza się, że w fabryce zamierzono produkować " cudowną broń " Hitlera,
rakiety  V-2 lub bombę atomową.
Pod koniec wojny Niemcy dużą część kompleksu wysadzili w powietrze.
Zachowane fragmenty podziemnych korytarzy w Głuszycy i Walimiu są obecnie udostępnione do zwiedzania.


                                                            WIEŻA BISMARCKA



Na Wielkiej Sowie ( 1015m n .p. m.)  najwyższym wzniesieniu Gór Sowich , w 1906r została wybudowana  murowana wieża widokowa nazywana Wieżą Bismarcka. 

Na parterze wieży urządzono izbę pamięci, w której postawiono 90 cm popiersie Bismarcka. W pomieszczeniu tym znajdowały się również 3 kolorowe okna z witrażami przedstawiającymi motywy z życia Bismarcka.
     Krętymi schodami zewnętrznymi okalającymi cokół można było dostać się do schodów wewnątrz wieży, które prowadziły na kondygnację widokową z 14 otworami okiennymi. Następne 21 stopni schodów prowadziło na górną platformę widokową budowli. "Ogień wieży" pochodził z zainstalowanego tutaj reflektora acetylenowego.


niedziela, 28 kwietnia 2013

Kopalnia złota ( Złoty Stok )


 Złoto ze Złotego Stoku miało znaczący udział w historii świata. Fuggerowie, wieloletni właściciele tutejszych kopalń i hut wspierali swym złotem królową hiszpańską Izabelę, która mogła dzięki temu sfinansować wyprawę Krzysztofa Kolumba, zakończoną odkryciem Ameryki. Niejakie udziały miał tu słynny rzeźbiarz Wit Stwosz
Sławę kopalniom złotostockim przyniósł pierwszy na świecie odstrzał skał przy pomocy czarnego prochu strzelniczego (1612 r.)
Na przestrzeni całego okresu wydobywczego, tj. w ciągu ponad 700 lat, wydobyto w Złotym Stoku ok. 16 ton czystego złota. Od początków  XVIII wieku podstawowym produktem złotostockich kopalń i hut stał się arszenik, złoto było już tylko produktem ubocznym.


                Po wyjściu z kopalni można wytłoczyć sobie  pamiątkową monetę albo poszukać złota :)



                          Po chwili odpoczynki i dobrej zabawie można iść dalej bo atrakcji tam nie brakuje
                                                      czas pozwiedzać SZTOLNIE


sobota, 27 kwietnia 2013

Kolorowe jeziorka ( Rudawy Janowickie ) 

Jedno z piękniejszych miejsc Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Położone są na północnym zboczu Wielkiej Kopy w pobliżu miejscowości  Wieściszowice. Na tym terenie rozmieszczone są trzy jeziorka:

zielone












purpurowe














błękitne 














Niesamowite zabarwienie wody jeziorek stwarza wręcz bajkowy nastrój. Kolor wód jest związany z występowaniem różnych związków chemicznych.
Wszystko to dzięki górnictwu, a ściślej - łupkom pirytonośnym, które były przyczyną rozwoju kopalni na tym obszarze od XVIII do XIX wieku. Dlatego możemy podziwiać dziś ten piękny zakątek, który po zaprzestaniu prac wydobywczych „przejęła” z powrotem przyroda.

piątek, 26 kwietnia 2013

Zamek w Wojnowicach

Gotycko-renesansowy nawodny Zamek Wojnowice oddalony ok.25 km od centrum Wrocławia, posadowiony jest w najniższym punkcie okolicy, wśród mokradeł i lasów. Otoczony fosą /pierwotnie podwójną/ - pełnił kiedyś funkcje obronne, obecnie wraz z otaczającym go parkiem jest atrakcją turystyczną. Założenie architektoniczne budowli to powstały na bazie małego zamku obronnego czworobok z wewnętrznym dziedzińcem. Na jego środku znajduje się renesansowa studnia z czworoboczną monolityczną cembrowiną piaskowcową. Skrzydło północne jest trójkondygnacyjne, pozostałe –dwukondygnacyjne. Pierwotny zamek /XIV- XV w./ był budowlą jednotraktową /obecne skrzydło wschodnie/ - z murem obronnym wyposażonym w ganki strzelnicze i krenelaże, otaczającym większy niż obecnie dziedziniec. na terenie środkowej i wschodniej Europy. 
 Opactwo Cystersów Lubiąż 


Jeden z największych tego typu kompleksów na świecie, 2 i pół razy większy od Zamku Królewskiego na Wawelu. Początkowo (w 1150 roku) stanowił on klasztor Benedyktynów, z którego podwalin powstało następnie opactwo Cystersów. Najciekawszym punktem tego obiektu są jego podziemia, zawierające grobowce władców piastowskich, w tym: Bolesława Wysokiego, Władysława Laskonogiego, Henryka III Głogowskiego czy Bolesława III Rozrzutnego.


Zamek Grodno


Renesansowy obiekt wzniesiony w południowej części Gór Wałbrzyskich na szczycie Góry Choina. U jego podnóża znajduje się zaporowe Jezioro Lubachowskie. Legenda głosi, że wewnątrz tego zamku pojawia się Biała Dama, będącą za życia księżniczką pogańską, której upór w nieprzyjmowaniu wiary chrześcijańskiej doprowadził do okrutnego morderstwa na przybyłym tu niegdyś misjonarzu. Inna wersja mówi o tym, że jest to duch uśmierconej przed wiekami niewiasty z Zagórza, wtrąconej do więziennego lochu przez złego burgrabiego. Miejsce to stanowi jedną z tajemnic Dolnego Śląska, którą opisała w swoich książkach J. Lamparska.

czwartek, 25 kwietnia 2013

Park Miniatur w Kowarach


W parku zbudowane zostały modele głównie w skali 1:25 i kilka w skali 1:50. Prezentowane obiekty to m.in.kościoły, zamki, pałace ,starówki miast, ratusze, schroniska górskie itp. Miniatury są wierną kopią prawdziwych obiektów ze wszystkimi szczegółami i detalami. W Parku można zobaczyć także obiekty w całej okazałości z lat swej świetności, które obecnie popadły w ruinę, bądź są niedostępne do zwiedzania. Modele zbudowane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Wkomponowane są w zielone otoczenie wzbogacone kolorowymi kompozycjami kwiatowymi. Część ekspozycji jest umieszczona pod dachem.
Lubomierz
Lubomierz  miasto w województwie dolnośląskim w powiecie lwóweckim. Jest to najmniejsze miasto w tym, że województwie. Dawniej była to osada targowa lecz 1278 powstał tam klasztor benedyktynek do których należał Lubomierz do 1810 roku. Miasteczko znane jest głównie z planu filmowego " Sami Swoi"
kręconego  tam w roku 1967. W hołdzie  i podzięce za rozsławienie tej miejscowości w 1996 roku otworzono tam muzeum Kargula i Pawlaka. Ciekawostkę jest też to iż od 1997 roku odbywa się tam Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych.

 

środa, 24 kwietnia 2013

kolejne miejsca godne polecenia..

 Zamek Chojnik



Umiejscowiony między Jelenią Górą a Karkonoszami, na samym szczycie góry Chojnik (627 m. n.p.m.) – turyści mogą tu podziwiać wiele gatunków zwierząt oraz roślin. Warto udać się na basztę zamku Chojnik, z której szczytu rozciąga się przepiękny widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Z miejscem tym związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie. Ten, który pokonałby drogę na zamek pośród Piekielnej Doliny miał zdobyć jej rękę. Wielu rycerzy straciło życie, nie sprostawszy temu zadaniu. Jeden zaś, któremu w końcu się udało, odrzucił księżniczkę Kunegundę, ponieważ przez nią zginęły setki rycerzy. Wówczas Kunegunda rzuciła się z rozpaczy w przepaść, będącą mogiłą odważnych śmiałków starających się o jej rękę.

 Jaskinia Radochowska



Na pewno przypadnie do gustu pasjonatom aktywnej turystyki. Jest to jedna z największych jaskiń w Sudetach (502 m.), położona na wysokości 465 m.n.p.m na południowym zboczu Bzowa. We wnętrzu tej jaskini znajdują się trzy równoległe, łączące się ze sobą korytarze. Najciekawszym miejscem groty jest Gotycka Komnata z podziemnym jeziorkiem. Po odwiedzeniu Jaskini Radochowskiej można udać się także na skałki wspinaczkowe Sudetów i Karkonoszy.




NAJCIEKAWSZE MIEJSCA DOLNEGO ŚLĄSKA 


Dolny Śląsk to jedyny region w Polsce, który tak bardzo obfituje w zabytki architektoniczne. Każdy wielbiciel historii spragniony nowej wiedzy znajdzie tu coś dla siebie. Zabytki Dolnego Śląska są pełne niewyjaśnionych zagadek, tajemnic i bogate w historię. Zachwycają przede wszystkim pięknem bardzo dobrze zachowanej gotyckiej oraz romańskiej architektury.

Dolny Śląsk to także rozległe lasy, jeziora, wzgórza morenowe, a przede wszystkim wspaniałe góry. Na tym terenie znajduje się mnóstwo uzdrowisk (np. Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Polanica Zdrój) położonych pośród czystych mineralizowanych wód oraz wiele Parków Krajobrazowych, które przyciągają różnorodnością flory i faun.

 Wrocław


Jego największymi atrakcjami turystycznymi są: XIX-wieczny Ogród Japoński położony w Parku Szczytnickim, dwa Pomniki Historii: Hala Stulecia (wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO) i Zespół historycznego centrum, Wrocławski Ogród Zoologiczny, zespół kamienic renesansowych, Nowy Targ, Stadion Miejski (przygotowany na Euro 2012), Rynek z m.in. Ratuszem i Browarem Spiż, Pałac Królewski, Panorama Racławicka, Stary Cmentarz Żydowski i Ostrów Tumski (dawniej wyspa, najstarsza, zabytkowa część Wrocławia).



 Gotycki zamek w Książu

 Położony niedaleko Wałbrzycha – zbudował go książę Bolko I Surowy w XIII wieku. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce i stanowi dziedzictwo burzliwej historii tego regionu. Zamek ten wchodzi w skład Książańskiego Parku Narodowego, dzięki czemu można podziwiać tu nie tylko obiekty historyczne, ale także wyjątkowe okazy roślin. Tu również znajduje się XVII–wieczna, 20-hektarowa fortyfikacja, zwana Twierdzą Kłodzką. Ciekawostką tego miejsca są wielokilometrowe, podziemne korytarze o niezbadanej do tej pory historii oraz wybudowany na specjalne życzenie Adolfa Hitlera potężny kompleks obronny zwany Podziemnym Olbrzymem. Ta nigdy nie dokończona budowla z czasów II wojny światowej obejmuje swoim zasięgiem 7 kompleksów położonych w Górach Sowich. Możliwe, że w środku Podziemnego Olbrzyma nadal znajdują się dobra i depozyty skradzione przez hitlerowców. W 1970 roku robiono tutaj zdjęcia do serialu „Czterej pancerni i pies”, zaś w  2006 roku – do „Tajemnicy Twierdzy Szyfrów”.