NAJCIEKAWSZE MIEJSCA DOLNEGO ŚLĄSKA
Dolny Śląsk to jedyny region w Polsce, który tak bardzo obfituje w zabytki architektoniczne. Każdy wielbiciel historii spragniony nowej wiedzy znajdzie tu coś dla siebie. Zabytki Dolnego Śląska są pełne niewyjaśnionych zagadek, tajemnic i bogate w historię. Zachwycają przede wszystkim pięknem bardzo dobrze zachowanej gotyckiej oraz romańskiej architektury.
Dolny Śląsk to także rozległe lasy, jeziora, wzgórza morenowe, a przede wszystkim wspaniałe góry. Na tym terenie znajduje się mnóstwo uzdrowisk (np. Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Polanica Zdrój) położonych pośród czystych mineralizowanych wód oraz wiele Parków Krajobrazowych, które przyciągają różnorodnością flory i faun.
Wrocław
Jego największymi atrakcjami turystycznymi są: XIX-wieczny Ogród Japoński położony w Parku Szczytnickim, dwa Pomniki Historii: Hala Stulecia (wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO) i Zespół historycznego centrum, Wrocławski Ogród Zoologiczny, zespół kamienic renesansowych, Nowy Targ, Stadion Miejski (przygotowany na Euro 2012), Rynek z m.in. Ratuszem i Browarem Spiż, Pałac Królewski, Panorama Racławicka, Stary Cmentarz Żydowski i Ostrów Tumski (dawniej wyspa, najstarsza, zabytkowa część Wrocławia).
Gotycki zamek w Książu
Położony niedaleko Wałbrzycha – zbudował go książę Bolko I Surowy w XIII wieku. Jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce i stanowi dziedzictwo burzliwej historii tego regionu. Zamek ten wchodzi w skład Książańskiego Parku Narodowego, dzięki czemu można podziwiać tu nie tylko obiekty historyczne, ale także wyjątkowe okazy roślin. Tu również znajduje się XVII–wieczna, 20-hektarowa fortyfikacja, zwana Twierdzą Kłodzką. Ciekawostką tego miejsca są wielokilometrowe, podziemne korytarze o niezbadanej do tej pory historii oraz wybudowany na specjalne życzenie Adolfa Hitlera potężny kompleks obronny zwany Podziemnym Olbrzymem. Ta nigdy nie dokończona budowla z czasów II wojny światowej obejmuje swoim zasięgiem 7 kompleksów położonych w Górach Sowich. Możliwe, że w środku Podziemnego Olbrzyma nadal znajdują się dobra i depozyty skradzione przez hitlerowców. W 1970 roku robiono tutaj zdjęcia do serialu „Czterej pancerni i pies”, zaś w 2006 roku – do „Tajemnicy Twierdzy Szyfrów”.
Zamek Książ i Twierdza Kłodzka to dwa zupełnie różne miejsca, leżą nawet w innych powiatach. Jeśli chodzi o ochronę przyrody, to mamy tam Książański Park Krajobrazowy - czyli o "szczebel niżej" niż park narodowy. Co do podziemi - wystarczy nazwa Olbrzym, niem. Riese.
OdpowiedzUsuńja wiem, że to są 2 różne miejsca ale chodzi o rejon w którym się znajdują..
OdpowiedzUsuń